28 Kasım 2023,Sal
10 °C
birlikte
Etkinliklerimiz
14/09/2021
AIESEC’li gençler Buca gözlemlerini sundular

Buca Belediyesi iştiraki BUCAMAR ve AIESEC İzmir Şubesi iş birliği ile 6 hafta boyunca Buca’da kalan değişim katılımcıları proje sunumlarını gerçekleştirdiler. Buca’ya dair izlenimlerini ve önerilerini sunan gençler “Buca’da çok ciddi bir turizm potansiyeli var. Doğru kullanılırsa etkin sonuçlar elde edilebilir” mesajı verdiler. Buca Belediyesi iştiraki Buca İmar ve İnşaat Sanayi Teknik Hizmetler A.Ş (BUCAMAR) ile dünyanın en büyük gençlik organizasyonları arasında yer alan AIESEC’in İzmir Şubesi iş birliği ile 5 farklı ülkeden 21 gencin katılımıyla düzenlenen gönüllülük projesi tamamlandı. Tunus, İtalya, Portekiz, Ukrayna, Rusya’dan Buca’ya gelen 21 değişim katılımcısı genç Yaşanabilir Buca Derneği ve Köstem Vakfı merkezinde 6 hafta boyunca proje çalışması yapıp Buca’yı gezdi ve eğitimler aldı. AIESEC’li gençler Buca hakkındaki fikirlerini hazırlanan organizasyonda sundular.

HIZLIATEŞ: BUCA SİZİN İKİNCİ EVİNİZ

Toplantının açılışında konuşan BUCAMAR Genel Müdürü Berk Hızlıateş öğrencilere teşekkür ederek; “Buca artık sizin ikinci eviniz. Tüm çalışmalarınız ve verdiğiniz emeklerden ötürü sizlere teşekkür ediyorum. Sunumlarınızda çok güzel sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Hepinize bu proje seçerek Türkiye’ye ve Buca’ya geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Program bitti ama bu bir son değil bir başlangıç; sizleri her zaman Türkiye’de ve Buca’da ağırlamaktan mutluluk duyacağız” dedi.

  BUCA’NIN ÖNEMLİ BİR TURİZM POTANSİYELİ VAR

  Proje sunumlarını gerçekleştiren gönüllüler 6 hafta boyunca gezip gördükleri yerler ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdiler. Buca’daki turizm potansiyeline dikkat çeken gençler “Buca’daki Levanten Köşkleri İzmir’in çok önemli bir değeri... Ancak yeteri kadar değerlendirilmediğini düşünüyoruz. Buralar turizme kazandırılırsa her yıl çok önemli bir gelir kapısı olabilir” dediler. Buca Tren İstasyonu ile ilgili kaygılarını da dile getiren değişim katılımcıları: “Buca tarihi için çok önemli olduğunu öğrendiğimiz Buca Tren İstasyonunun şu anki durumuna çok üzüldük. Belediyenizin bu konu ile ilgili resmi taleplerini anlattılar. Dileriz kısa zamanda sonuçlanır ve burası bir kent müzesi haline getirilebilir” dediler. Dil konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirten gençler özellikle turistik yapılarda İngilizce açıklamalar talep ettiler.  

TARIM ÜRÜNLERİ MUTLAKA DEĞERLENDİRİLMELİ

Buca köylerinin gezerek izlenimlerini sunum haline getiren AIESEC’li gençler köylerde yapılan düğünlere katıldıklarını anlatarak çok keyifli zaman geçirdiklerini belirttiler. Buca’daki köylerde üretilen tarım ürünlerinin ekonomiye katkı sağlayabileceğini söyleyen gençler “Buca’nın köyleri gerçekten çok güzel ve ilginç. Buralarda mutlaka tarım ürünlerinin değerlendirilmesi gerekir. Belediyenin boş arazileri değerlendirerek tarım ürünleri yetiştirmesini çok beğendik. Bu mutlaka geliştirilmeli. Ayrıca hediyelik eşya satan yerler açılabilir. Yerel kıyafetler satan yerler olabilir. Bunun yanı sıra buralarda iyi fotoğrafçılara imkân verilirse buralarda çektikleri fotoğrafları satıp ekonomik gelir elde edebilirler” diyerek önerilerini sıraladılar. Sunum toplantısına Buca Belediyesi Başkan Yardımcısı Gürkan Atbaşı, Gençlik ve Spor Müdürü Sanem Kızak, Yaşanabilir Buca Derneği Başkanı Sevinç Balım, Belediye Meclis üyesi Özkan Yorulmazbaş, BUCAMAR Genel Müdürü Berk Hızlıateş, Gazeteci-Yazar Tayfur Göçmenoğu ve Gazeteci ve Seyahat Yazarı Ahmet Buğra Tokmakoğlu katıldı. Toplantı Buca Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübüne ait havuz başında yapılan kokteyl ile sona erdi.    

Düğün Salonları
İmalat & İnşaat
Bizden Haberler
İletişim
E-imzalı Belge Doğrulama

Tercihlerinizi ve tekrar ziyaretlerinizi hatırlayarak size en uygun deneyimi sunmak için web sitemizde çerezleri kullanıyoruz. "Kabul Et" seçeneğine tıklayarak çerezlerin kullanımına izin vermiş olursunuz.