20 Mayıs 2024,Pzt
6 °C
birlikte
Etkinliklerimiz
21/04/2022
Köy Enstitüleri 82.yaşında

Buca Belediyesi iştiraki BUCAMAR tarafından düzenlenen ‘Kurtuluşun 100. Yılı etkinlikleri’ kapsamında ‘Aydınlığa giden yol; Köy Enstitülerinin 82. Yılı’ söyleşisi Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Buca Şubesi iş birliği ile BUCAMAR konferans salonunda gerçekleşti.


Etkinliğe DEÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Kocabaş, DEÜ Felsefe bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Göçmen ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Dr. Semiha Özalp Günal konuşmacı olarak katıldı. 


Köy Enstitülerinin kuruluş süreci ve toplumdaki yerinden bahseden konuşmacılar Köy Enstitüleri modelinin eğitim sistemi ve tarihimizdeki önemi hakkında düşüncelerini katılımcılar ile paylaştı. Anadolu topraklarında büyük bir devrim yaratan Köy Enstitüleri ruhunun halen toplumun büyük bir kesiminde karşılık bulduğunu belirten konuşmacılar “Anadolu topraklarında, Anadolu insanına göre düzenlenmiş bir sistem olan Köy Enstitüleri modeli başarısını kanıtlamış ancak karşıdevrimcilerin kurbanı olmuştur” diyerek görüşlerini paylaştılar. 


Etkinliğin ikinci bölümünde YKKED Mandolin Orkestrası mini bir dinleti sundu. Tamamı köy enstitüsü mezunlarından oluşan orkestra, köy enstitüleri ile özdeşleşen mandolinleri ile dinleyicilere unutulmaz bir dinleti yaşattı.

Düğün Salonları
İmalat & İnşaat
Bizden Haberler
İletişim
E-imzalı Belge Doğrulama

Tercihlerinizi ve tekrar ziyaretlerinizi hatırlayarak size en uygun deneyimi sunmak için web sitemizde çerezleri kullanıyoruz. "Kabul Et" seçeneğine tıklayarak çerezlerin kullanımına izin vermiş olursunuz.