22 Haziran 2024,Cmt
15 °C
birlikte
Etkinliklerimiz
5 Mayıs 2022
BUCAMAR’dan Türkiye İktisat Kongresi söyleşisi

Buca Belediyesi iştiraki Bucamar, İktisat Tarihçisi Dr. Serdar Şahinkaya’nın katılımıyla Buca Gölet’te kahvaltılı söyleşi düzenledi.

BUCAMAR, İzmir’in kurtuluşunun yüzüncü yılı dolayısıyla başlattığı etkinlikler dizisinin ilkini 5 Mart Cumartesi günü Buca Gölet Tesislerinde İktisat Tarihçisi Dr. Serdar Şahinkaya’nın katılımıyla gerçekleştirdi. ‘Türkiye İktisat Kongresinin 99. Yılı ve Halkçı Ekonomi’ başlığıyla düzenlenen etkinliğe özellikle üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

HIZLIATEŞ: YIL İÇERİSİNDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER OLACAK

Toplantının açılışında konuşan BUCAMAR Genel Müdürü Berk Hızlıateş: “Burada benim de mezunu olduğum Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden pek çok arkadaşın olduğunu görmek çok güzel. Biliyorsunuz; bu yıl 9 Eylül 1922’in yani İzmir’in kurtuluşunun yüzüncü yılı. Biz de Buca Belediyesi ve BUCAMAR olarak çeşitli etkinliklerle bu anlamlı yılı kutlamak istiyoruz. Bu bağlamda Türkiye İktisat Kongresi çok önemli. Bu nedenle ilk konuğumuz değerli hocamız Dr. Serdar Şahinkaya oldu. Eminim buradan çok güzel bilgilerle donanmış olarak ayrılacağız. Katılımınız için hepinize teşekkür ederim” dedi.

KONGRE FİKRİ MAHMUT ESAT BOZKURT’A AİT

Özellikle üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde okuyan üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği söyleşide Şahinkaya, 99 yıl önce İzmir’de düzenlenen Türkiye İktisat Kongresinin öncesindeki süreçleri ve kongrenin tarihsel önemini katılımcılarla paylaştı. Sanılanın aksine kongre kararının aniden alınmadığını vurgulayan Şahinkaya: “Bugüne kadar pek çok kaynak Lozan görüşmelerinin yarıda kesilmesi neticesinde Mustafa Kemal’in hemen bir iktisat kongresi toplanmasını istediğini anlatır fakat bu yanlıştır. Günümüz imkanlarıyla bile bu kadar kısa sürede böyle bir kongreyi toplamanız imkânsız. Bu kongre fikri, çok daha önceleri Mahmut Esad Bozkurt’un önerdiği bir kongredir” dedi. 

ŞAHİNKAYA: İZMİR İKTİSAT KONGRESİ DEĞİL TÜRKİYE İKTİSAT KONGRESİ

Kongrenin pek çok kaynakta ‘İzmir İktisat Kongresi’ olarak geçtiğini belirten Dr. Serdar Şahinkaya; “Bunu ısrarla reddediyorum. Tüm kaynaklar bunun ‘Türkiye İktisat Kongresi’ ismiyle düzenlendiğini gösteriyor ve yıllardır bunu dile getiriyorum. Fakat İzmir milliyetçisi bazı isimler “illa ki İzmir İktisat Kongresi deyiver” diyor. Ama bilim dediğimiz şey böyle bir şey değildir” diyerek gençleri bu konuda uyardı.

Düğün Salonları
İmalat & İnşaat
Bizden Haberler
İletişim
E-imzalı Belge Doğrulama

Tercihlerinizi ve tekrar ziyaretlerinizi hatırlayarak size en uygun deneyimi sunmak için web sitemizde çerezleri kullanıyoruz. "Kabul Et" seçeneğine tıklayarak çerezlerin kullanımına izin vermiş olursunuz.